Indywidualne zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie – Brzydkie kaczątko

Brzydkie Kaczątko – konspekt zajęć

KONSPEKT DO INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE W STOPNIU UMIARKOWANYM, ZNACZNYM, GŁĘBOKIM

Data: 10.01.2019 r.
Czas trwania: 2 h (2 x 60 minut)
Prowadząca: mgr A. Kalarus, mgr J. Konopka – Świgut
Miejsce pracy: dom ucznia / sala zajęciowa
Uczeń: Damian W. / kl. II ua
Cele zajęć:
– stymulacja dłoni wodą
– ćwiczenia oddechowe
– doskonalenie umiejętności koncentrowania uwagi na przedmiocie
– kształtowanie umiejętności zabawy przedmiotem
– kształtowanie umiejętności komunikacyjnych (reagowania na proste polecenia)
– rozwijanie kreatywności i samodzielności
– czerpanie radości z zabawy
– muzykoterapia
– stymulacja słuchowa
– wzbudzanie aktywności własnej dziecka
– doskonalenie kontaktu i współpracy z nauczycielem
kształtowanie umiejętności poprawnego i skutecznego porozumiewania się werbalnego i pozawerbalnego
– kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania z rówieśnikami i dorosłymi
Formy pracy: indywidualna / grupowa
Metody nauczania: słowne, poglądowe, czynnościowe, praktycznego działania, naśladownictwa.
Środki dydaktyczne: woda, miska, gumowe kaczuszki, płyta cd z piosenką: ,,Kaczka Dziwaczka’’, odtwarzacz cd, instrumenty muzyczne, piórka, wiatraczek, suszarka do włosów, płyta cd z muzyką ,,Jezioro Łabędzie’’ P. Czajkowskiego, wzór łabędzia, klej, kartka papieru, odzież, okruszki chleba, kaczki, staw, puzzle.

Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne
1. Powitanie:
– nawiązanie z dziećmi kontaktu
– podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,dzień dobry’’
– głośne wypowiedzenie imion uczniów

II. Zajęcia właściwe
1. Zagadka dotycząca tytułu bajki – dzieci odgadują tytuł. Zabawa z wodą:
W dużym naczyniu z wodą np: misce umieszczamy gumowe kaczuszki, które można ponumerować tzn; czyja należy do jakiego dziecka. Uczestnicy zabawy bawią się w dmuchanie, czyja pierwsza dopłynie do mety to dziecko wygrywa.

2. Muzykoterapia
Zajęciom towarzyszy piosenka pt: ,,Kaczka Dziwaczka’’:
– dzieci próbują naśladować gestami zachowanie kaczki
– słuchają piosenki i śpiewają wspólnie z nauczycielem
– przy użyciu instrumentów muzycznych wygrywają znaną melodię, dzieci mniej sprawnie ruchowo postukują, nasłuchują, uderzając rękoma przy wsparciu nauczyciela
– naciskanie gumowej, piszczącej kaczuszki w celu uruchomienia dźwięku

3. Stymulowanie dotyku
– pocieranie szyi, dłoni, stóp piórkami
– zanurzanie rąk w piórkach

4. Rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej:
– zasypywanie dzieci piórkami
Można użyć wiatraczka lub suszarki do włosów, aby wprawić w ,,ruch’’ piórka.
– obserwacja spadających piórek
– zdmuchiwanie piórek z dłoni

5. Taniec ruchowy:
Poruszanie się w rytmie muzyki: ,,Jezioro Łabędzie’’ P. Czajkowskiego.

6. Zajęcia plastyczne:
– wyklejanie piórkami gotowego wzoru łabędzia
– moczenie palców w kleju, rozsmarowywanie o na kartce papieru

7. Uspołecznianie:
Przygotowujemy dzieci do wyjścia na dwór (samoobsługa – nakładanie odzieży)
– obserwacja otaczającej przyrody i najbliższego otoczenia, nasłuchiwanie dobiegających odgłosów pojazdów, zwierząt, ludzi
– karmienie kaczek w pobliskim stawie; rzucanie okruszków chleba, obserwacja ptaków

8. Dokończ zdania i wybierz prawidłową odpowiedź.

I. Brzydkie …..
a) kurczątko b) kaczątko c) kociątko
II. Brzydkie kaczątko przemieniło się w pięknego …..
a) księcia b) konia c) łabędzia
III. ,,Nie jesteś jednym z nas’’ – mówiły:
a) dzieci b) czarodziejskie przedmioty c) zwierzęta
IV. Kaczątko uciekło bo:
a) wszyscy się z niego śmiali b) chciało odnaleźć mamę c) szukało swojego stada
V. Kiedy kaczątko dorosło zobaczyło swoje odbicie w …
a) lustrze b) stawie c) szybie

9. Określenie cech brzydkiego kaczątka: (szare, niezgrabne, zalęknione, ciekawe świata, osamotnione, spragnione przyjaźni).

10. Wybierz z rozsypanki wyrazowej te słowa, które występują w bajce:
Gospodarstwo, zamek, kaczątko, Calineczka, komnata, zwierzęta domowe, król, staw, czarownica, łabędzie, miotła, Bestia, buty, wrzeciono, krasnoludki, sanie.

11. Układanie puzzli z ilustracjami z bajki.

III. Zajęcia końcowe
1.Rozwijanie sprawności słuchowej – relaks
2. Porządkowanie miejsca zabawy
3. Nagrodzenie wychowanków
4. Pożegnanie:
– podziękowanie i pochwalenie dziecka za udział w zajęciach
– podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,do widzenia’’
– zapowiedź następnego spotkania

Źródła:
Bajka: ,,Brzydkie kaczątko’’.

Joanna Konopka-Świgut, Alicja Kalarus, edux.pl, 2019

fot. sylwiaiwan.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: