To już jesień – scenariusz dla dzieci 4 letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 – LETNICH

TEMAT: To już jesień

TERMIN: 30-09-2010
PROWADZĄCA ZAJĘCIA: mgr Ewa Kudła
CZAS REALIZACJI: Około 30 min

Realizacja podstawy programowej:
Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.(pkt 1/2)
Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.(pkt 3/1,3)
Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.(pkt 8/1)
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
(pkt 13/1)
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.(pkt 14/2)

CEL OGÓLNY:
– budzenie wrażliwości na piękno przyrody.
-wdrażanie do integracji w grupie.
– zapoznanie z nazwami drzew (jarzębina, kasztanowiec, dąb),
– przyporządkowanie im owoców,
– posługiwanie się liczebnikami głównymi 1,2,3,4. Określanie liczby elementów liczebnikiem.
– porównywanie liczebności zbiorów i stosowanie określeń więcej, mniej, równo.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
– dziecko wypowiada się na dany temat,
– potrafi udzielić odpowiedzi na zadane przez nauczyciela pytania,
– współpracuje z innymi dziećmi,
– wykonuje prace zgodnie z instrukcjami nauczyciela.
– podejmuje próby liczenia do 5.
– tworzy zbiory listków o określonej liczbie elementów.
– porównuje liczebność zbiorów przez przeliczanie elementów. Poprawnie
stosuje określenia: więcej, mniej, równo.
– rozpoznaje kolory liści jesiennych: żółty, czerwony, zielony, pomarańczowy.

METODY:
– Percepcyjna (oglądowa).
* pokaz
* obserwacja
* osobisty przykład nauczyciela
* ilustracje
– Słowne
* opowiadanie
* objaśnienia
* sposoby społecznego porozumiewania się.
* metoda żywego słowa.
– Czynna
* samodzielnych doświadczeń
* metoda zadań stawianych dziecku
* metoda ćwiczeń.
– Aktywizujące
* metoda sytuacyjna.
* inscenizacja.

FORMY:
Sytuacje edukacyjne (zajęcia obowiązkowe).
Praca grupowa, indywidualna.

POMOCE:
plakaty przedstawiające jesień, książki, dary jesieni – jarzębina, kasztany, liście, żołędzie, sylweta Pani Jesieni i wiatru; listki w czterech kolorach: żółte, czerwone, zielone, pomarańczowe; koszyczki; kartoniki z kółeczkami oznaczającymi liczby: 1,2,3,4; magnetofon, nagrania CD.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Opowieść ruchowa:
Jesienną porą nauczycielka wybiera się z dziećmi na spacer do parku. Zwraca uwagę na spadające liście, kasztany, żołędzie. Dzieci obserwują drzewa, określając ich nazwę. Zbierają kasztany, żołędzie , jarzębinę i kolorowe liście wkładają je do koszyka. I powoli wracają do przedszkola obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie.
Po powrocie dzieci zajmują miejsca wokół prowadzącej, która czyta wiersz pt. Przybywa jesień. Po przeczytaniu każdej zwrotki wyciąga z koszyka materiał przyrodniczy i pokazuje go dzieciom.

B. Forma: Przybywa jesień

Spadają liście,
szeleszczą wkoło,
wiatr je unosi
gwiżdżąc wesoło.

Lecą kasztany,
cieszą się dzieci.
Słabiej niż latem
słoneczko świeci.

Nagle żołędzie
z drzewa spadają,
chętnie je zaraz
wszyscy zbierają.

Pięknie korale ma jarzębina,
to znak, że jesień
już się zaczyna.

2. Nauczycielka zwraca się do dzieci, zadając im pytania związane z treścią wiersza.
– Co spada z drzew jesienią?
– Jak nazywa się drzewo, które ma korale?
– Co jeszcze spada jesienią z drzew?
– Jak nazywa się drzewo, na którym rosną kasztany?
– Jak nazywa się drzewo, na którym rosną żołędzie?

3. Zabawa z piosenką ( na melodię „Mam chusteczkę haftowaną”)
” Mamy liście kolorowe , żółte i czerwone ,
kogo lubię , bardzo lubię , podam w jego stronę”
W środku koła porusza się troje lub więcej dzieci , które przekazują liście innym uczestnikom zabawy .

4. Prezentacja pani jesień. – wiersz (B. Rybak, I. Broda)
Jesień to ja – piękna pani, która obdarza was kolorami.
Kolorowe drzewa, kolorowe kwiaty, kolorowy świat.
Kolorowe liście w kolorowym tańcu unosi leciutko
Tancerz niewidzialny – jesienny wiatr.

5. Pomagamy Pani Jesieni –
segregowanie listków wg kolorów do czterech koszyczków na dywanie. Tworzenie zbiorów listków czerwonych, żółtych, pomarańczowych i zielonych. Przeliczanie listków i „podpisywanie” (układanie pod koszyczkiem kartonika z odpowiednią ilością kółeczek).
– Ile czerwonych listków ma Pani Jesień? (jeden)
– Ile żółtych listków ma Pani Jesień? (dwa)
– Ile brązowych listków ma Pani Jesień? (trzy)
– Ile pomarańczowych listków ma Pani Jesień?(cztery)
Porównywanie liczebności zbiorów. Stosowanie pojęć: więcej, mniej, równo.

6. Następnie prowadząca na dywanie umieszcza liść kasztanowca. Obok niego kładzie kasztany. Liść dębu kładzie obok żołędzi. Liść jarzębiny kładzie obok kiści korali. Równocześnie utrwala z dziećmi nazwy drzew.

7.Zabawa ruchowa do piosenki „Jesień” – dzieci ruchem ilustrują treść piosenki, gdy jest tylko melodia samodzielnie twórczo odzwierciedlają ją ruchem.

8. Podarunek dla Pani Jesień – praca w zespole na dywanie.
Dzieci stroją szal według własnego pomysłu z liści , który podarują pani Jesień (E. Kudła).

źródło: mgr. Ewa Kudła, edux.pl

fot. sylwiaiwan.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: