Autyzm – imitacja werbalna – scenariusz zajęć

Przedstawione poniżej ćwiczenia lepiej spełniają swoje zadanie, jeśli wykonuje się je w mniej formalnej atmosferze…

Cele:

  1. Budowanie podstaw dla języka mówionego.
  2. Polepszanie wokalizacji.
  3. Kształtowanie artykulacji.
  4. Ewentualne redukowanie echolalii (np. podporządkowanie mowy odpowiednim bodźcom).
  5. Eliminowanie monotonnego i mechanicznego sposobu mówienia.

Przebieg

Te ćwiczenia często lepiej spełniają swoje zadanie jeśli wykonuje się je w mniej formalnej atmosferze. W zależności od fazy, wyraźne polecenie powiedzenia czegoś może się nie pojawić. Często lepiej jest nie wypowiadać słowa „powiedz” a po prostu modelować dźwięk/słowo. Ważne jest, żeby zadanie sprawiało wrażenie zabawy i nie przybierało formy sformalizowanego scenariusza. Niektórym dzieciom będzie szło lepiej, jeśli posadzi się je na krześle. Innym bardziej odpowiada wykonywanie usystematyzowanych ćwiczeń, ale większość będzie lepiej reagować, jeśli nada się ćwiczeniom formę zabawy. Podczas modelowania mowy u ucznia musisz spróbować, czy lepsze wyniki da zastosowanie materiałów wizualnych (np. obrazków), nadaje kontekst znaczeniowy mowie, ale w przypadku niektórych dzieci może to tylko niepotrzebnie dekoncentrować. Jeśli dziecku nie pomaga wypowiadanie słowa z jednoczesnym pokazywaniem obrazka możesz ćwiczyć oddzielenie fizyczną umiejętność wypowiadania słów, a oddzielnie uczyć ich znaczenia, a później połączyć wszystko w całość.

Nauczyciel musi dostarczać dużej ilości bodźców wzmacniających. Jeśli uczeń ma otrzymywać korygujące informacje zwrotne, muszą one być przekazane w sposób który zapewni uczniowi dodatkowe wsparcie. Zachęta powinna mieć formę zabawy (np. połaskocz ucznia mówiąc: „No dalej, dasz radę!”). Staraj się dostarczać uczniowi bezwarunkowego wzmocnienia, żeby całe doświadczenie związane z tym zadaniem zachowało swój pozytywny wydźwięk. Zastosuj niższy poziom bodźca wzmacniającego, by nagrodzić odpowiednie siedzenie i koncentrowanie się na zadaniu, rezerwując najsilniejsze za wypowiedzi ustne ucznia.

Aby ułatwić naukę i posługiwanie się mową:

  1. Wybierz dźwięki i słowa, których uczeń używa najczęściej.
  2. Wybierz dźwięki, które najbardziej odpowiadają etapowi rozwojowemu (np. „m” zamiast „z”).
  3. Wybierz dźwięki, które będą motywowały do dalszej nauki, oraz będą przyjazne (np. dźwięki wydawane przez zwierzęta: „muu”, „bee”, „sss”).
  4. Wybierz słowa, które będą motywowały ucznia do dalszej nauki i będą funkcjonalne (np. ciastko, sok, telewizja, komputer, otwarty, pomocy, nie, skończyło się, aha, , łii, do góry, więcej, wyjść, idziemy, łaskocz, itd.).
  5. Pokaż uczniowi zdjęcie lub przedmiot podczas wykonywania ćwiczenia (chyba, że będzie go tylko rozpraszać).
  6. Niektóre słowa można wykorzystać do położenia nacisku na wypowiadanie konkretnych dźwięków (np. „K-ura).
  7. Ćwiczenia wykonuj w ciekawym miejscu (np. w restauracji McDonald’s, podczas zabawy na huśtawkach, w piaskownicy, na basenie, itd).
  8. Naśladuj dźwięki wydawane przez ucznia.
  9. Język migowy lub gestykulowanie może być przydatne, jako pomoc wizualna kojarzona z wokalizacją.

Podpowiedzi:

Zastosuj podpowiedź fizyczną lub zademonstruj o co chodzi w zadaniu. Stopniowo wycofuj podpowiedzi, aż do momentu w którym uczeń wykona całe zadanie samodzielnie.

Kryteria wstępne:

Uczeń wydaje spontaniczne odgłosy oraz rozwija umiejętność nawiązywania kontaktu wzrokowego. Opanował także co najmniej trzy umiejętności metodą naśladowania niewerbalnego.

Opanowanie umiejętności:

Uczeń 8 na 10 razy wykonuje zadanie prawidłowo, bez dodatkowej pomocy ze strony nauczyciela. Taki sam wynik powinien osiągnąć jeszcze z co najmniej jednym nauczycielem (Leaf, McEachin, 2017).

źródło: R. Leaf, J. McEachin: „Praca nad rozwojem…”, Wydawnictwo LTW, Warszawa 2017

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s