Rozwijanie umiejętności grafomotorycznych – scenariusz zajęć

#ipet#rewalidacja#terapiazajęciowa#wyrównawcze#kompensacyjne#indywidualne#inne#autyzm#za#asdipokrewne#niepełnosprawnośćintelektualna#innetrudnościwnauce

Rysowanie

Cele:

  1. Rozwijanie umiejętności grafomotorycznych.
  2. Rozwijanie umiejętności, którą uczeń może wykorzystać do spędzania wolnego czasu.
  3. Rozwijanie umiejętności naśladowania, interakcji społecznych i kreatywności.
  4. Nauczenie ucznia wykonywania poleceń.
  5. Rozwinięcie umiejętności powtarzania sekwencji kroków.
  6. Przygotowanie do podjęcia nauki w szkole.
  7. Przygotowanie do opowiadania historyjek.
  8. Przygotowanie do nauki pisania.

Przebieg

Uczeń siedzi przy stole obok nauczyciela. Potrzebny będzie pisak, który łatwo się trzyma, czysta kartka papieru albo tablica. Nauczyciel demonstruje czynność i mówi „zrób to”, lub wydaje inne polecenie słowne, jak podano dalej. Zawsze należy wykonywać ruchy od lewej do prawej i z góry na dół. Bądź konsekwentny w przestrzeganiu, w jaki sposób uczeń trzyma pisak, i którą ręką pisze. Nie wymuszaj jednak trzymania pisaka trzema palcami, dopóki, zgodnie z normami rozwojowymi, uczeń nie będzie do tego gotowy. Pracę na papierze wykonuj systematycznie. Nie „skacz” po całej kartce.

Potraktuj wykonywane zadanie jak zabawę. Oprócz rysowania na papierze przy stole, możesz wykorzystać specjalne tablice do pisania (jak „Magna-Doodle”), kolorową kredę, stworzyć malowidło ścienne, lub obraz. Możesz zamienić zwykłe kółko w pyszczek kota, a proste linie w tory kolejowe, itd. Aby wprowadzić do ćwiczenia element generalizacji używaj różnych przyborów do rysowania: markery, kredki, ołówki i inne, ale pozwól uczniowi przez większość czasu używać ulubionego przyboru. Szukaj sposobów na włączenie rysowania do innych czynności (np. rysowanie na chodniku kwadratów do gry w klasy).

Podpowiedzi

Pokieruj ruchami ucznia tak, aby wiedział co ma robić. Stopniowo eliminuj podpowiedź manualną, aż do delikatnego dotyku.

Kryteria wstępne: 

Uczeń potrafi siedzieć na krześle, patrzeć na pracę i trzymać pisak.

Opanowane umiejętności:

Uczeń 8 na 10 razy wykonuje zadanie prawidłowo, bez dodatkowej pomocy ze strony nauczyciela. Taki sam wynik powinien osiągnąć jeszcze z co najmniej jednym nauczycielem.

Faza 1: Kontrolowanie długopisu/bazgranie

Nauczyciel pokazuje ćwiczenie, mówi „zrób to” i daje uczniowi długopis. Każdy znak na papierze należy uznać za wykonanie zadania.

Faza 2: Wykonywanie konkretnych ruchów długopisem: krótkie maźnięcia i ciągłe koliste ruchy

Nauczyciel demonstruje czynność, mówiąc „zrób to”, i podaje długopis uczniowi.

Faza 3: Wypełnienie w obrębie konturów (kolorowanie)

Zacznij gdy uczeń poradzi sobie z fazą 1 i 2. Używając jednego koloru, narysuj prosty kontur, np. prostokąt. Poproś ucznia o wypełnienie kształtu innym kolorem. Jako podpowiedź, pokoloruj obszar o szerokości około 1,5 cm wewnątrz konturu. Gdy uczeń nabierze wprawy w kolorowaniu, zmniejsz szerokość paska, który kolorujesz. Stopniowo zwiększaj złożoność figury i przejdź do całych kolorowanek. Innym sposobem, w jaki możesz pomóc, jest obrysowywanie konturów obrazka klejem w sztyfcie i pozostawienie go do wyschnięcia. W ten sposób stworzy się lekko wypukły brzeg, który uczeń będzie mógł wyczuć pisakiem.

Faza 4: Malowanie

Rozpocznij fazę, gdy uczeń poprawnie wykona zadania z fazy 1 i 2. Malowanie zacznij od specjalnych książek do malowania, które wymagają jedynie nałożenia wody. Nauczyciel daje uczniowi przybory i mówi uczniowi „maluj”. Następnym etapem będzie użycie zestawu farb.

Faza 5: Obrysowywanie

Zacznij, gdy uczeń opanuje zadania z fazy 1 i 2. Nauczyciel rysuje delikatną linię, kółko, lub inną figurę. Zadanie ucznia jest poprawienie konturów.

Obrysowywanie

  • Linia pionowa
  • Linia pozioma
  • Okrąg
  • Linia ukośna
  • +
  • X
  • C (obrócone we wszystkie 4 strony)
  • Zauważ: Dodatkową pomocą w tym zadaniu może być szablon.

Faza 6: Łączenie punktów

Rozpocznij tę fazę, gdy uczeń poprawnie wykona zadania z fazy 1 i 2. Nauczyciel rysuje dwie duże kropki i mówi uczniowi „połącz kropki”. Przejdź od łączenia kropek w prostej linii, do rysowania bardziej skomplikowanych kształtów, jak na przykład dom.

Faza 7: Przerysowywanie figur

Gdy uczeń wykonuje z powodzeniem zadania z fazy 5, rozpocznij ćwiczenie przerysowywania figur. Nauczyciel rysuje figurę i mówi „zrób to”.

Faza 8: Przerysowywanie obrazków poznanych rzeczy

Zacznij gdy uczeń wykona zadania z fazy 7.

  • twarz
  • drzewo
  • samochód
  • parasolka
  • dom
  • kwiat
  • kot
  • flaga
  • słońce
  • bałwanek
  • biedronka
  • gąsienica

Faza 9: Odręczne rysowane figur

Przejdź do tej fazy, gdy uczeń poradzi sobie z zadaniami z fazy 7 i zna już nazwy przedmiotów, które ma rysować. Nauczyciel mówi uczniowi, „narysuj” [figura]. W tym zadaniu nie ma żadnego modelu, na którym uczeń mógłby się wzorować.

Figury do narysowania:

  • koło
  • kwadrat
  • trójkąt
  • romb

Faza 10: Rysowanie linii przy linijce

Faza 11: Odręczne rysowanie poznanych już przedmiotów

W tym zadaniu nie ma żadnego modelu, na którym uczeń mógłby się wzorować” (Leaf, McEachin, 2017).

źródło: R. Leaf, J. McEachin: „Praca nad rozwojem…”, Wydawnictwo LTW, Warszawa 2017

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: