Umiejętność przypominania – scenariusz zajęć

#autyzm#ASD#ZA#pokrewne#inne

Cele:

  1. Doskonalenie pamięci i uwagi.
  2. Dostarczenie sposobów omawiania wcześniejszych czynności/aktywności i zdarzeń.
  3. Uczenie czasu przeszłego.

Przebieg:

Należy stworzyć sytuację, która podkreśla jakąś czynność lub aktywność, a następnie zapytać ucznia, co się wydarzyło. Na początku pytanie zadaje się od razu. Stopniowo opóźnienie między czynnością, a pytaniem należy wydłużać.

Na początku dobrze jest, gdy uczeń opisuje co robi w trakcie wykonywania czynności. Również znaczniki czasu i miejsca ułatwią przypominanie.

Faza 1: Nauczyciel lub uczeń wykonuje jakąś czynność. Uczeń opisuje czynność w trakcie gdy jest wykonywana.

Po zakończeniu należy odczekać kilka chwil, a następnie zapytać „Co robiłeś/łaś?”. W ten sposób uczy się również czasu przeszłego.

Bodźcem dla prawidłowej reakcji może być pokazanie najpierw obrazka przedstawiającego czynność, jaką uczeń ma wykonać. Kiedy zakończy tę czynność, należy prosić ucznia o wskazanie prawidłowego obrazka w odpowiedzi na zadane pytanie.

Faza 2: Wycieczki.

Należy ucznia poprosić, aby wyszedł z pokoju i coś zrobił. Na początku, czynność ta powinna być znacząca, interesująca i łatwa do zapamiętania. Po powrocie należy zapytać „Co robiłeś/łaś?”

Stopniowo należy wydłużać czas między zdarzeniem, a pytaniem „Co robiłeś/łaś?” Mogą być potrzebne podpowiedzi takie jak „Co robiliśmy w dużym pokoju?”, „Co robiliśmy w centrum handlowym”, itd.

Faza 3: Pytanie ucznia o to, co wydarzyło się wcześniej w ciągu dnia.

Koniecznie trzeba dowiedzieć się, co faktycznie miało miejsce wcześniej, aby uczeń nie recytował z pamięci tego, czego się nauczył, i aby można było zweryfikować to co mówi.

Przygotowanie ucznia do tego polega na dopilnowaniu, aby opisywał co robi podczas wykonywania danej czynności. Należy pytać o to, co zrobił/a zaraz po zakończeniu przez ucznia czynności, a następnie co jakiś czas, aby utrzymać w jego/jej pamięci to zdarzenie.

Poniżej podajemy przykłady interesujących miejsc, które można odwiedzić, i które mogą być źródłem tematów do rozmowy i ćwiczenia pamięci:

  • Sklepy/centra handlowe
  • Sklep z artykułami dla dzieci
  • Miejsca zabaw dla dzieci
  • Czytelnia w dniu głośnego czytania
  • Sklep zoologiczny
  • Plaża
  • Park

Faza 4: Pytanie ucznia o to, co wydarzyło się wczoraj.

Gdy odstęp czasu jest bardzo duży można pomóc uczniowi w odpowiedzi, pokazując mu różne obrazki (zdjęcia), a między nimi ten, który ilustruje to, o co pytamy i prosić o wskazanie: „Co robiliśmy wczoraj?” […]

Faza 5: Uczenie ucznia, aby pytał innych oto, co robili w ciągu dnia.

Patrz: Rozwijanie mowy itp. w zakładce KOMUNIKACJA

źródło: R. Leaf, J. McEachin: „Praca nad rozwojem…”, Wydawnictwo LTW, Warszawa 2017 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s