Dopasowywanie – scenariusz zajęć #autyzm

Dopasowywanie

#autyzm#za#asd#zaburzeniapokrewne#niepełnosprawnośćintelektualna#trudnosciwnauce#IPET#rewalidacja#kompensacja#wyrównawcze#zajęciaindywidualnewszkole#wspomaganie#terapiazajęciowa

Cele:
  1. Umiejętność łączenia rzeczy, które są ze sobą powiązane.
  2. Rozwinięcie umiejętności komunikacji.
  3. Rozwinięcie umiejętności myślenia abstrakcyjnego.
Przebieg

Utwórz zbiory rzeczy, które są ze sobą powiązane. Zacznij od prostych kategorii jak zwierzęta, jedzenie, ubrania. Można wykorzystać do tego obrazki, ale niektóre dzieci będą na początku potrzebowały prawdziwych przedmiotów.

Przykłady

Zwierzęta, jedzenie, , ubrania, meble, środki transportu/pojazdy, zabawki, pomieszczenia, narzędzia, kształty, litery, cyfry, owoce, napoje, obiekty na niebie, rośliny, obiekty w morzu, części ciała, ludzie, instrumenty, przedmioty znajdujące się w szafie, przedmioty znajdujące się w kuchni, przedmioty znajdujące się w garażu, itd.

Podpowiedzi:

Zastosuj podpowiedź manualną/fizyczną (kierowanie ruchami ucznia), zademonstruj zadanie, użyj podpowiedzi werbalnych, wskazywanie lub zastosuj kombinację różnych rodzajów podpowiedzi. Stopniowo wycofuj podpowiedzi, aż uczeń będzie wykonywał całe polecenie samodzielnie.

Kryteria wstępne:

Uczeń opanował dopasowywanie przedmiotów niejednakowych i dopasowywanie przedmiotu do obrazka/zdjęcia.

Opanowanie umiejętności:

Uczeń 8 na 10 razy rozwiązuje zadanie prawidłowo bez dodatkowej pomocy. Taki sam wynik powinien uzyskać jeszcze z co najmniej jednym nauczycielem.

Faza 1: Dopasowywanie

Uczeń ma posegregować przedmioty w kupki. Wybierz po jednym obrazku na każdą kategorię przedmiotów i nazwij ją. Następnie, podawaj uczniowi po jednym obrazku i poproś aby „ułożył ze [zwierzętami]”. Gdy zauważysz, że uczeń konsekwentnie prawidłowo wykonuje polecenia, możesz zamienić to zadanie w segregowanie, dając uczniowi pomieszane obrazki i prosząc o poukładanie ich według określonych kategorii.

Faza 2: Umiejętności receptywne

Połóż na stole dwa, lub więcej obrazków, każdy z innej kategorii. Powiedz uczniowi: „Daj mi [zwierzę]”.

Faza 3: Umiejętności ekspresywne

Pokaż uczniowi obrazek i spytaj „Co to jest?” Uczeń powinien nazwać daną rzecz (np. krowa). Następnie spytaj, „Czym jest krowa?”. Uczeń powinien powiedzieć. że to zwierzę.

Faza 4: Nazywanie

Poproś ucznia, aby wymienił coś z konkretnej kategorii (np. „Wymień jakieś zwierzę”). Gdy wymieni prawidłowo, pochwal go i poproś o wymienienie jakiejś innej rzeczy (np. „Wymień jakieś INNE zwierzę”). Jeśli potrzebne będą podpowiedzi, rozłóż na stole obrazki odpowiadające różnym kategoriom, wyłącznie z kategorią, o którą pytasz (Leaf, McEachin, 2017).

źródło: R. Leaf, J. McEachin: „Praca nad rozwojem…”, Wydawnictwo LTW, Warszawa 2017

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s